Moravské náměstí v Brně
- 2016 vyhlášena architektonická soutěž
- 2020-21 vyřizování stavebního povolení
- březen 2022 zahájení prací
- v pondělí 21.listopadu 2022 slavnostní otevření
- 6 let práce
- 130 mil. Kč
Nový park na Moravském náměstí
Na první pohled působí kamenná plocha uprosztřed parku stroze a opuštěně. Uvidíme, jak se bude líbit lidem
Trsky na vodu a osvětlení je i po obvodu kamenného placu v parku. Přes zimu bude voda, samozřejmě, vypnuta.
Trojice oceněných
Moravské náměstí v Brně v představách žáka základní školy. Foto z výstavy v Urban centru.
Trojice oceněných návrhů v soutěži o park na Moravském náměstí v Brně (rok 2016)
V roce 2016 byla vyhlášena architektonická soutěž na Nový park na Moravském náměstí v Brně. A dnes, v březnu 2017 máme již vítěze architektonické soutěže.
- místo a určeno k realizaci: consequence forma s.r.o.
- místo: Jakub Kopec, Klára Zahradnčková
- místo: Zdeněk Fránek, Pavel Čučka, Radek Feňo, Adam Ambrus
Oceněné práce i ty další můžete až do 10.května vidět v Urban centru na Staré brněnské radnici.
Urban centrum je na Staré radnici. Projděte kolem turistického informačního centra, pod krokodýlem, pak přes nádvoří nahoru směrem ke Špalíčku. A než vyjdete na ulici Mečová, jsou vlevo dřevěné dveře.
1.místo
Autoři vítězného návrhu jsou: consequence forma s.r.o Jana Šipulová, Martin Sládek, Václav Navrátil za spolupráce Petra Buganská, Barbora Kudelová, Moare.
Tento návrh se mi osobně také nejvíce líbí.
Krásné je, že odvrhuje přímé línie, pravoúhlá křížení. Jak rozmachem pravé ruky vede hlavní chodník z křižovatky Joštova & Rašínova na křižovatku Koliště & Lidická. Tedy hlavní pěší trasu. Druhá – okružní – užší trasa navazuje na stávající chodníky. Ponechává plac pro stánky, kolotoče, v létě pro oblíbený vodotrysk. Vodotrysku bude, se stoupající globální teplotou, ve vyprahlém městě potřeba více a více. Od rušné silnice Malého městského okruhu je park na severní straně oddělen hustou zelení a stromy. Park je otevřen směrem do města, do historického jádra Brna.
2.místo
Tento návrh mne moc nezaujal.
Plac bez cestiček, zřejmě všude zpevněná plocha. V jižních částech Evropy v pohodě, v Brně v zimě a po dešti by to mohl být problém.
3.místo
Návrh co obsadil 3.místo.
Asi snaha o vytvoření stupňovitého divadla (?).
Schodovité uspořádání by byl asi problém například pro pořadatele zimních i letních zemědělských trhů. Využití jako divadla pod širým nebem? Nevím, nevím
Návrhy, co mne zaujaly
Jestli všechno půjde podle plánu, rekonstrukce parku na Moravském náměstí by měla proběhnout v roce 2018.
Tak se to snad do komunálních voleb se stihne.
Všechny fotografie byly pořízeny na výstavě v Urban centru na výstavě architektonicko-urbanistické a krajinářské soutěže „Park na Moravském náměstí v Brně“
Výstava tvrá od 29.března do 10.května 2017.
Několik návrhů umisťuje do parku stavby, kavárny, záchody.
Návrh (nahoře) architektů Martin Kaláb, Daniel Kuda a Soňa Hlaváčková (č.10) předkládá několikaúrovňové členění, doslova mimoúrovňovou křižovatku pro pěší. Podle mne moc složité.
Historie
Dnešní Moravské náměstí a park bylo těsně před brněnskými hradbami. Takže z důvodu dobrého rozhledu obránců, nemohl být na místě dnešního parku, po celý středověk, žádná zástavba.
Pořádný vývoj začal až po zbourání hradeb a vzniku okružná třídy (ringu) kolem historického jádra Brna.
V čele parku byl centrum německé kultury a v parku stál i pomník našeho císaře Josefa (ten je dnes v blázinci – myslím tu sochu). Na konci války německý dům vyhořel a byl zbourán.
Po 2.světové válce sloužil park i jako provizorní pohřebiště pro padlé ukrajinské a rumunské vojáky (asi 13 ? hrobů), než byly jejich ostatky přeneseny na centrálku.
V roce 1946 byl zde položen základní kámen k pomníku našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka. K jeho realizaci po únorovém vítězství fašistů již nedošlo. A základní kámen byl v roce 1948 odstraněn.
Pak se dlouho nic nedělo. Až po okupaci Československa sovětskou armádou bylo v letech 1970 až 1972 park upravován k výstavbě pomníku Komunisté. V té době vznikla i kašna. Pomník od Axmana, Moráně a Bartkové byl po revoluci v roce 1989 odstraněn. Zůstala pouze betonová nádrž.
Jednota v rozmanitosti
Pro festival Léto 2017, s podtitulem – Jednota v rozmanitosti – byl na nevyužívaném prostoru Moravského náměstí postaven z lešenářských trubek letní pavilón s pódiem, pivní terasou a venkovní galerii.
Obrys odkazuje na vypálený německý dům na konci II.světové války.
Uprostřed na chodníku je rudá hvězda, jako připomínka sousoší komunistů od Pavla Karouse.
Betonové jehlany odkazují na provizorní hřbitov vojáků Ukrajinského frontu, kteří padli při osvobozování Brna v dubnu 1945.
A protože poblíž stály i městské hradby, je tu jednoduchý plot.
Autorem projektu je architektonické studio Chybik+Kristof Architects & Urban Designers. Snaží se tím připomenout všechny historické vrstvy, které se zde v průběhu staletí nahromadily.
120 milionu za „revitalizaci “ jednoho parku když městu okamžitě po výsadbě zdechá cca 20% výsadby ( u nás na ulici tak nedávno zaschlo 70% nově vysazených keřů) Za to by šel i dnes vysadit solidní les. Vyřezaly keře které skutečně bránily aspoň částečně hluku a prachu, z hrátek auto moto masturbantů. Zvětšily plochu dlažby tak o 100% a postavily barák ze železa na jehož povrchu bude v létě teplota tak 60 stupňů. Fontána na kamené dlažbě nic ochlazovat nebude, naopak bude sloužit jako čočka a ohřívat vzduch okolo. Když jsem se té naivní osoby která to celé provedla zeptal na hluk z provozu tak její odpověď zanikla v řevu motorky…. co se ale rozčiluju když svině vykácí 1200 stromů z nichž některé pamatovaly Napoleona ( odpočinková zóna v místě kde jezdí 30 000 auto / denně) ! A zároveň otevřou výstavu o příspěvku Brna v boji z globálním oteplováním !!!
Tohle je další z řady nestydatých, diletantských a zkorumpovaných projektů „Made in Brno“ Nezvládáte ani obyčejnou dlažbu a melete o miliardových investicích.
Chce se mi z vás zvracet ……….
BF
Škoda, že Brno nevyužije podzemí plochy „parku“ na Moravském náměstí zčásti pro budoucí přestupní stanici metra a podzemního parkoviště s malým supermarketem přístupným i shora. Nad plochou po obvodu parku vybudovat nad hlavami chodců „sportovní“ prstenec pro inline bruslení. V centru plochy parku by mohla stát nevysoká vyhlídková věž s výtahy až na vrcholovou zastřešenou terasu.